دسته‌بندی نشده

صعودی شدن روند تولید و صادرات فولاد ایران

 یکی از اولویت‌های دولت مردمی در  2 سال ابتدایی فعالیت خود، رشد تولید و اشتغال بوده است لذا در حوزه‌های مختلف صنعتی اقداماتی در راستای دستیابی به این هدف انجام داده است.

حوزه تولید فولاد از جمله بخش‌های صنعتی است که از زمان آغاز به کار دولت سیزدهم در آن شاهد موفقیت‌هایی بوده‌ایم.

بر اساس گزارش انجمن جهانی، ایران در فوریه ۲۰۲۱ (بهمن ۱۳۹۹)، در میان بزرگ‌ترین تولیدکنندگان فولاد جهان در جایگاه دهم قرار گرفت که از آن زمان تا دسامبر ۲۰۲۲ این جایگاه را حفظ کرده بود، اما در نخستین ماه سال ۲۰۲۳ یک پله صعود کرد و به جایگاه نهم رسید.

کسب جایگاه هفتم جهان توسط ایران

در گزارش ماه مارس، سومین ماه میلادی، ایران در میان ۱۰ کشور نخست تولیدکننده فولاد نبود و ترکیه در جایگاه نهم و ایتالیا در جایگاه دهم قرار گرفته بودند اما در ماه آوریل (فروردین ماه ۱۴۰۲) جایگاه هشتم و در ماه می (اردیبهشت ماه ۱۴۰۲) جایگاه هفتم در جهان را از آن خود کرد.

ایران در ماه ژوئن ۲۰۲۳ برابر با خرداد ۱۴۰۲ جایگاه هفتم تولید فولاد در جهان را حفظ کرده است و  این  در حالی که ۵ کشور از ۱۰ کشور نخست تولیدکننده فولاد در جهان در ماه ژوئن با کاهش تولید مواجه شده‌اند اما ایران افزایش تولید داشته و علاوه بر ایران کشورهای چین، هند، آمریکا و روسیه افزایش تولید داشتند.

بررسی وضعیت تولید فولاد خام در سال های 1400 و 1401 حاکی از آن است که در کشور در سال 1401 با رشد بیش از 7 درصدی نسبت به سال 1400 در مجموع 30 میلیون تن فولاد خام در کشور تولید شده است همچنین تولید محصولات فولادی در سال 1401 با رشد بیش از 12 درصدی نسبت به سال 1400 در مجموع 22 میلیون تن بوده است.

بررسی دلایل رشد تولید و صادرات فولاد

‌با توجه به تامین برق صنایع، بررسی آمار تولید و صادرات فولاد در سال جاری نیز حاکی از آن است که در 4 ماهه ابتدای امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته تولید و صادرات فولاد رشد داشته است.

براساس آمار انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران، تولید فولاد در 4 ماهه نخست امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته 8.2 رشد داشته است، تولید فولاد میانی کشور در این مدت ۱۱ میلیون و ۴۵۹ هزار تن بوده که رشد ۸.۲ درصدی را نسبت به مدت مشابه سال قبل نشان می‌دهد.

همچنین در چهار ماهه نخست امسال، در مجموع تولید محصولات فولادی نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد ۵ درصدی داشته است. مجموع تولید محصولات فولادی در ۴ ماهه نخست امسال ۷ میلیون و ۸۲۲ هزار تن بوده است.

در چهار ماهه ابتدای امسال ۴ میلیون و ۴۹۹ هزار تن محصولات طویل و ۳ میلیون و ۳۲۳ هزار تن محصولات تخت در کشور تولید شده که رشد تولید محصولات طویل ۷.۳ درصد و رشد تولید محصولات تخت ۲.۷ درصد بوده است.

تولید میلگرد در چهار ماهه  نخست امسال ۳ میلیون و ۶۴۹ هزار تن بوده که افزایش ۵.۴ درصدی را نسبت به مدت مشابه سال قبل نشان می‌دهد، تولید تیرآهن نیز با افزایش ۲۸.۶ درصدی به ۵۳۵ هزار تن رسیده است.

میزان تولید ورق گرم کشور در چهار ماهه نخست سال جاری، ۳ میلیون و ۱۹۳ هزار تن بوده که افزایش ۲.۳ درصدی را نسبت به مدت مشابه سال گذشته نشان می‌دهد، میزان تولید ورق سرد هم یک درصد کاهش و ورق پوشش دار نیز ۱۰.۷ درصد افزایش یافته است.

تولیدکنندگان آهن اسفنجی در چهار ماهه سال جاری ۱۲ میلیون و ۹۵۹ هزار تن از این محصول را تولید کرده‌اند که نسبت به مدت مشابه سال قبل، رشد ۵.۶ درصدی را نشان می‌دهد.

رشد 37 درصدی صادرات فولاد ایران 

 همانطور که اشاره شد صادرات فولاد نیز در 4 ماه ابتدای امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته رشد قابل توجهی داشته است.

در تازه ترین گزارش انجمن فولاد ایران، وضعیت صادرات فولاد در 4 ماهه ابتدایی امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته 37 درصد اعلام شد که که براساس این آمار صادرات تیرآهن در 4 ماهه ابتدایی امسال نسبت به 4 ماهه ابتدای سال گذشته 106.3 درصد رشد داشته و از 32 هزار تن سال گذشته به 66 هزار تن در سال جاری افزایش یافته است.

همچنین صادرات میلگرد از 674 هزار تن در سال 1401 به 800 هزار تن در سال 1402 افزایش یافته است.

این گزارش می افزاید: صادرات کل مقاطع طویل فولادی با رشد 25.3 درصدی از 740 هزار تن در چهار ماهه اول سال 1401 به 927 هزار تن در 4 ماهه اول امسال افزایش یافته است.

صادرات اسلب نیز در 4 ماهه ابتدای سال گذشته 661 هزار تن بوده که در چهار ماهه اول امسال با رشد 31.3 درصد به 868 هزار تن افزایش یافته است.

صادرات آهن اسفنجی در 4 ماهه اول سال گذشته 166 هزار تن بوده که با رشد 249.4 درصدی در 4 ماهه ابتدای امسال به 580 هزار تن افزایش یافته است.

براساس این گزارش صادرات فولاد میانی در 4 ماهه ابتدای امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته 24.9 درصد افزایش و همچنین صادرات بیلت و بلوم در چهار ماهه ابتدای امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته 22.1 درصد افزایش داشته است.

 

 

 

 

لینک کوتاه:                      https://fesadsetiz.ir/ttnt

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا