اقتصاد بین المللویژه

طعم رکود در اروپا تلخ‌تر از امریکا

روز جمعه آمار اشتغال آمریکا منتشر شد که شرایط را برای دموکرات‌ها در انتخابات آتی بهتر کرد ولی رئیس بانک مرکزی آلمان نتوانست تقاضای افزایش حقوق کارگران را پاسخ دهد و گفت بهتر است کارگران در هنگام مذاکره برای دستمزد شرایط اقتصادی کشور را در نظر بگیرند.

با ربات او ام پی فینکس بدون ترس معامله کن!

یواخیم ناگل رئیس بانک مرکزی آلمان هشدار داد که در صورت تشدید وضعیت اقتصادی، آلمان با رکود مواجه خواهد شد، اما او در ادامه اضافه کرده با توجه به تورم بالا باید بانک مرکزی اروپا نیز افزایش نرخ بهره را دنبال کند، رئیس بوندس بانک آلمان گفت که درباره سیاست‌های های پولی باید از جلسه‌ای به جلسه دیگر تصمیم گیری شود.

ای سی بی (ECB) در جلسه ماه گذشته نرخ بهره را نیم درصد افزایش داد و اعلام کرد که قصد دارد هزینه‌های وام را دوباره افزایش دهد. تورم در اروپا حدود ۹ درصد است که بیشتر از ۴ برابر تورم هدف می باشد. ناگل می‌گوید نگه داشتن سطح تورم هدف در سطح ۲ درصد بسیار مهم است.

چشم انداز اقتصادی شرایط را برای اروپا سخت‌تر کرده است، احتمال بروز رکود عاملی است که باعث شده برخی از تحلیلگران پیش‌بینی‌های خود را درباره نرخ بهره تعدیل کنند.

وابستگی آلمان به گاز روسیه چشم انداز اقتصادی را برای این کشور سخت‌تر کرده است، تورم بالا هم ناشی از بالا بودن هزینه سوخت است و احتمالا در آینده هزینه تأمین سوخت آلمان بیشتر از میزان تولید کشور خواهد شد. خشکی اخیر رود راین نیز حمل و نقل سوخت و کالای صنعتی از طریق این رود را دشوار کرده‌است که در صورت پائین ماندن سطح آب می‌تواند چشم انداز اقتصادی را برای نیمه دوم سال در آلمان بدتر کند‌، رییس بوندس بانک آلمان از کارگران خواست که هنگام مذاکره برای دستمزد وضعیت اقتصادی کشور را در نظر بگیرند.

آمریکا و اروپا هردو‌ در حال مبارزه با تورم هستند و رکود را به عنوان بحران آتی اقتصادی در نظر دارند. ولی دو قدرت برای حل این بحران ها با مشکلات متفاوتی روبه رو هستند، هزینه انرژی، سهم بالایی در تورم هر دو دارد ولی اروپا واردکننده انرژی است و در کشوری مانند آلمان احتمالا در نیمه دوم سال هزینه تامین انرژی بیشتر ازتولید کشور شود. با وجود بالا بودن هزینه انرژی، ایالات متحده از افزایش قیمت انرژی نفع هم می برد چون یکی از صادرکنندگان اصلی انرژی به اروپا و جهان است‌ و علاقه مند است با افزایش مالیات شرکت های نفتی از مصرف کنندگان حمایت کند.

از طرفی، تصمیم گیری اقتصادی برای منطقه‌ای مانند اروپا سخت است، زیرا از کشورهای مختلف با تورم و سطح تولید متفاوت تشکیل شده است، افزایش نرخ بهره‌ای که آلمان از ای سی بی انتظار دارد حوزه اقتصادی یورو را با مشکلات جدی مواجه می‌کند، وقتی بانک مرکزی اروپا در ماه ژوئن اعلام کرد که نرخ بهره را افزایش خواهد داد بازده اوراق قرضه در کشورهایی که ریسک اقتصادی و بدهی بیشتری داشتند به مقدار بیشتری افزایش یافت، بازده اوراق قرضه ایتالیا به عنوان سومین اقتصاد اروپا به بالای ۴ درصد رسید و با وجود بدهی بالا احتمال نکول بدهی افزایش یافت. در این شرایط بانک مرکزی اروپا در جلسه‌ای فوری تصمیم به خرید اوراق قرضه کشورهای ضعیف‌تر گرفت که مخالف سیاست‌های انقباضی است.

همزمان با بازگشت نیروی کار با کاهشی شدن کرونا، موجی از استعفا در آمریکا شکل گرفت و منجر به رشد دستمزدها شد، به همین دلیل تقاضا برای افزایش دستمزد در آمریکا در مقطع کنونی کمتر از اروپاست و همین مسئله هم در کاهش نرخ بیکاری آمریکا بی تأثیر نبوده است.

تو او ام پی فینکس بدون کارمزد معامله کن!

آمار بیکاری آمریکا حاکی از شرایط رکودی نیست، داده‌های وزارت کار ایالات متحده برای ماه جولای در روز جمعه منتشر شد و نشان داد که نرخ بیکاری در بیش از نیمی از ایالت های آمریکا کاهش یافته است و ۲۲ ایالت نرخ بیکاری زیر ۳ درصد دارند. کمترین نرخ بیکاری برای ایالت مینه سوتا است و در ۲۶ ایالت در مقطعی در سال جاری کمترین نرخ بیکاری تجربه شده است. آمار بیکاری کاهشی، به فدرال رزرو قدرت و جرات افزایش بی رحمانه نرخ بهره را داده است. ولی در اروپا تقاضای افزایش دستمزد هم بر نگرانی‌های تورمی از آینده می‌افزاید.

در آستانه انتخابات میان دوره‌ای کنگره، آمار کار برای جوبایدن رییس جمهور آمریکا و دموکرات‌ها مثبت است تا محبوبیت از دست رفته خود را به خاطر تورم بالا بهبود دهند و وجود رکود در آمریکا را رد کنند‌.

در این شرایط در بعضی از بخش‌های اقتصادی بیکاری رشد کرده است، مشاغل ساختمانی از بخش‌هایی هستند که اشتغال در آن‌ها نسبت به سال قبل کاهش پیدا کرده و با افزایش نرخ بهره فدرال رزرو شرایط برای سازندگان مسکن سخت‌تر خواهد شد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا