اخبار

قیمت سازی کاذب دلالان ارز با کانال های پیام رسان در روز‌های تعطیل

در روز‌های تعطیل رسمی کشورمان، به دلیل تعطیلی بانک‌ها و صرافی، خرید و فروش ارز نیز انجام نمی‌شود؛ به عنوان مثال امروز که روز شهادت حضرت فاطمه زهرا (س) است بانک‌ها و صرافی‌های کشورمان فعالیت نمی‌کنند، از سوی دیگر مبنای نرخ ارز نقدی نیز نرخ بازار متشکل و نرخ درج شده در تابلوی صرافی است، که با تعطیلی صرافی‌ها در روز جاری، قاعدتا قیمت ارز، همان قیمت روز گذشته باید باشد.

اما رصد فضای مجازی حاکی از آن است که کانال های پیام رسان قیمت لحظه‌ای دلار، امروز با وجود تعطیلی صرافی‌ها، قیمت لحظه‌ای دلار را با اعداد بالا اعلام می‌کنند و مدام افزایش می‌دهند و مدعی انجام معاملات نقدی و فردایی در این قیمت‌ها و در روز تعطیل هستند.

این کانال‌های پیام رسان قیمت لحظه‌ای، با نرخ‌سازی غیرواقعی در روز‌های تعطیل، قیمت ارز را نسبت به روز گذشته بالا می‌برند تا در روز آینده هم بتوانند شروع قیمت را با همین نرخ‌های نجومی آغاز کنند و به نوسانات بازار و قیمت‌گذاری کاذب دامن بزنندو سودجویی کنند.

فارغ از اینکه طبق قانون معاملات فردایی ارز که رسما قمار است، جرم محسوب می‌شود، قیمت‌سازی غیرواقعی برای دلار هم در روز تعطیل آن هم از طریق کانال‌های پیام‌رسان نوعی تخلف است که ضرورت دارد نهاد‌های متولی در این‌باره ورود کرده و با متخلفان ارزی مقابله کنند.

 


لینک کوتاه:    https://fesadsetiz.ir/ajk0

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا