اخبار

نداشتن ابزار وزارت صمت برای مهار تورم

امید قالیباف سخنگوی وزارت صمت گفت: در توضیح ایرادات مطرح شده توسط برخی مسئولان در حوزه خودرو اظهار داشت: بخشی از صنعت خودرو که مربوط به تولید آن می شود کارنامه بسیار موفقی در سال گذشته دارد اما وقتی خودرو وارد بازار می شود متغیرهایی مثل تورم و نرخ ارز قیمت را متأثر می‌کند.

وی از منتقدان خواست منصفانه در مورد این صنعت اظهار نظر کنند و در حالی که می‌دانند تورم و تغییرات نرخ ارز (که وزارت صمت کنترلی روی آن ندارد) موجب افزایش قیمت خودرو می‌شود، این وزارتخانه را مقصر جلوه ندهند.

رشد 40 درصدی تولید خودرو

سخنگوی وزارت صمت گفت: در یک سال گذشته تولید خودرو با رشد ۴۰ درصدی بالاترین رشد را در اقتصاد ایران و یکی از بالاترین رشدها در صنعت خودرو سازی جهان را به خود اختصاص داد و با اختیاراتی که از سران قوا گرفت توانست هزینه تمام شده تولید خودرو را کاهش دهد.

مشاور وزیر صمت ادامه داد: سال ۱۴۰۱ این صنعت در تحویل خودرو ۴۲ درصد رشد داشت و معلوم نبود اگر رشد بالای تولید و کاهش هزینه تمام شده خودرو محقق نمی شد الان بازار خودرو در چه وضعیتی بود.

وی در عین حال گفت: وزارت صمت نگران گرانی خودرو و فشاری که بر طبقات متوسط و کم درآمد می آورد است اما ابزاری برای مهار تورم و نرخ ارز ندارد.

مسئله خودرو یک دغدغه در جامعه

قالیباف با اشاره به اینکه خودرو بیش از ۸۰ درصد وقت و انرژی وزیر و مدیران وزارت صمت را به خود اختصاص داده است و این ناشی از درک دغدغه و حساسیت جامعه نسبت به این موضوع است، اظهار داشت: اینکه مسئولی بدون در نظر گرفتن مسائل کلان اقتصاد نسبت به گرانی خودرو انتقاد کند ممکن است برای مردم جذاب باشد اما کل واقعیت این صنعت نیست.

این مقام مسئول در وزارت صمت گفت: آیا کالایی سراغ دارید که مردم از قیمت آن راضی باشند؟ وقتی برای 10 سال قدرت خرید کاهش و تورم افسار گسیخته بر اقتصاد حاکم شود نمی‌توان عرض یک سال قیمت ها از جمله قیمت خودرو را تثبیت کرد.

سخنگوی صمت افزود: در سال جاری طبق برنامه تولید شرکت‌های خودروساز نزدیک به ۲ میلیون خودرو ساخته می شود و بازار از سمت عرضه به نقطه اشباع می‌رسد.

 

 

لینک کوتاه:          https://fesadsetiz.ir/h47m

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا