اقتصاد بین الملل

هزاران فروشگاه آلمان در آستانه تعطیلی قرار گرفتند

به نقل از انجمن خرده فروشی آلمان (HDE) گزارش شده که بیش از ۱۵ هزار فروشگاه آلمانی به دلیل افزایش هزینه‌های انرژی با ورشکستگی روبرو هستند. بر اساس این گزارش، انجمن خرده فروشی آلمان، نامه‌ ای به رابرت هابک، معاون صدراعظم و وزیر اقتصاد نوشت و در آن هشدار داد که هزینه‌ های انفجاری انرژی باعث شده که تعداد روزافزون خرده فروشان نتوانند معیشت خود را تامین کنند. این گروه، این وضعیت را تهدیدکننده خوانده و گفته که ممکن است حدود ۱۶ هزار کسب و کار در سال جاری ورشکست شوند، در حالی که احتمالا این روند منفی تا سال ۲۰۲۳ ادامه خواهد داشت.

این گروه گفت که افزایش هزینه‌ های انرژی که از ابتدای سال به طور متوسط ​​۱۴۷ درصد افزایش یافته، مانع از کسب سود خرده فروشان شده است. سهم هزینه‌های برق در فروش خرده‌فروشان به طور متوسط ​​تقریباً به ۳ درصد رسیده و بسیاری در این صنعت انتظار دارند این رقم در سال ۲۰۲۳ تا ۵ درصد افزایش یابد.

گفته شده در حال حاضر بازده بسیاری از بخش‌های خرده‌فروشی بسیار کم است. در مورد پوشاک، سود به عنوان درصد فروش ۲.۱ درصد است در حالی که در حال حاضر در مورد کفش منفی ۱.۲ درصد است. حتی در بخش مواد غذایی، تنها ۲تا ۴درصد  است.  این گروه هشدار داد که ممکن است چنین وضعیتی بسیاری از شرکت‌ها را درضرر قرار دهد. با توجه به کاهش شدید قدرت خرید خانوار‌ها و تورم بی‌سابقه، احتمالاً نمی‌توان هزینه‌های رو به رشد انرژی را به مصرف‌کنندگان تحمیل کرد. بنابراین، این گروه از برلین خواست تا با محدود کردن موقت تعرفه‌ها و کاهش مالیات بر برق تا میزان حداقل، مداخله کند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا