اقتصاد بین الملل

کاهش سهم اوپک در واردات نفت هند

به نقل از رویترز، سهم نفت روسیه در واردات نفت هند در نیمه نخست سال مالی 24-2023 حدود دو پنجم (40 درصد)‌ رشد کرده است و موقعیت مسکو به عنوان تامین‌کننده اصلی این کشور را تثبیت کرده است.

هند، سومین وادرکننده و مصرف‌کننده بزرگ نفت در جهان است و اکنون نخستین واردکننده نفت ارزان روسیه شده است.

به دنبال تصمیم عربستان برای تمدید کاهش تولید داوطلبانه خود تا پایان سال جاری، احتمالا عرضه‌ از سوی غرب آسیا بیشتر کاهش می‌یابد و هند را به بررسی گزینه‌های دیگر ترغیب می‌کند.

افزایش خرید نفت هند از روسیه

بر اساس آمارهای نفتکش‌ها از سوی منابع صنعتی، هند در بازه زمانی آوریل تا سپتامبر یعنی نیمه نخست سال 24-2023  به طور میانگین 1.76 میلیون بشکه نفت از روسیه وارد کرده است که بیش از 2 برابر حدود 780 هزار بشکه در روز است که در مدت مشابه سال گذشته وارد کرده است.

این آمارها نشان می‌دهد، خرید نفت هند از روسیه در ماه گذشته میلادی به 1.54 میلیون بشکه در روز افزایش یافت و 11.8 درصد نسبت به ماه آگوست و 71.7 درصد نسبت به یک سال گذشته بهبود یافت.

روسیه، نخستین تامین‌‌کننده نفت هند در ماه‌های آوریل تا سپتامبر بوده و پس از آن عراق و عربستان قرار دارند.

بر اساس این آمار در همین بازه زمانی، واردات نفت هند از عراق و عربستان به ترتیب 12 درصد و 23 حدود کاهش یافته و به 928 هزار بشکه در روز و 607 هزار و 500 بشکه در روز رسیده است.

کاهش واردات نفت  از غرب آسیا

در عین حال، واردات از غرب آسیا در ماه‌های آوریل تا سپتامبر حدود 28 درصد کاهش یافته و به 1.97 میلیون بشکه در روز رسیده است. به این ترتیب، سهم این منطقه در کل واردات نفت هند از 60 درصد در مدت مشابه سال قبل به 44 درصد کاهش یافته است.

این آمار نشان می‌دهد، سهم نفت کشورهای مشترک المنافع (CIS) یعنی آذربایجان، قزاقستان و روسیه در سبد نفتی هند، تقریبا 2 برابر شده و به 43 درصد رسیده و دلیل آن خرید بیشتر از مسکو عنوان شده است.

سهم اوپک را در کل واردات هند به علت خرید کمتر از منطقه غرب آسیا به کمترین میزان در 22 سال اخیر رسیده است.

 

 

 

 

لینک کوتاه:                      https://fesadsetiz.ir/fz7a

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا