اقتصاد بین الملل

کاهش شدید رشد اقتصادی کشور‌های آمریکایی و اروپایی

بر اساس جدیدترین گزارش چشم انداز اقتصادی جهان صندوق بین المللی پول که ساعتی پیش منتشر شد، علاوه بر همه گیری کرونا که به شدت بر رشد اقتصادی در تمامی مناطق در جهان تاثیر گذاشته بود و هنوز کشور‌ها نتوانسته بودند به طور کامل از اثرات آن رهایی پیدا کنند، درگیری نظامی روسیه و اوکراین و به دنبال آن تحریم‌ های غرب علیه نفت و گاز روسیه و کمبود عرضه و گران شدن نفت و گاز به شدت بر رشد اقتصادی اقتصاد‌های بزرگ جهان و همچنین رشد اقتصادی جهان تاثیر گذاشته است.

در این گزارش آمده است، فعالیت‌های اقتصادی در جهان رکود گسترده و شدیدتر از انتظاری را تجریه می‌کند و نرخ تورم بالاتر از آن چیزی است که در چندین دهه گذشته دیده شده است. بحران هزینه‌های زندگی، سخت شدن شرایط مالی در بیشتر مناطق، حمله روسیه به اوکراین و همه گیری کووید-۱۹ به شدت بر این چشم انداز تاثیر گذاشته است به طوری که بر اساس پیش بینی‌های این گزارش، کشور‌های توسعه یافته حتی در سال بعد هم از این وضعیت رهایی نمی‌یابند.

بنا بر اعلام صندوق بین المللی پول، رشد اقتصادی جهان از ۶ درصد در سال ۲۰۲۱ به ۳.۲ درصد در سال ۲۰۲۲ کاهش یافته است و پیش بینی می‌شود در سال آینده به ۲.۷ درصد برسد.

بر اساس این گزارش، رشد اقتصادی کشور‌های پیشرفته که در سال ۲۰۲۱ برابر با ۵.۲ درصد بوده است در سال ۲۰۲۲ به ۲.۴ درصد کاهش می‌یابد و در سال آینده میلادی به ۱.۱ درصد خواهد رسید.

منطقه یورو که رشد اقتصادی ۵.۲ درصدی در سال ۲۰۲۱ ثبت کرده است در سال ۲۰۲۲ با نزول رشد اقتصادی به ۳.۱ درصد مواجه خواهد شد و پیش بینی می‌شود در سال ۲۰۲۳ رشد ۰.۵ درصدی را تجربه کند.

بر اساس برآورد‌های این نهاد بین المللی، رشد اقتصادی آمریکا از ۵.۷ درصد در سال ۲۰۲۱ به ۱.۶ درصد در سال ۲۰۲۲ نزول پیدا می‌کند. این نهاد بین المللی از افت رشد اقتصادی آمریکا به یک درصد در سال ۲۰۲۳ خبر می‌دهد.

کشور‌های آلمان، فرانسه، ایتالیا، اسپانیا و انگلیس نیز وضعیت مشابهی دارند که در جدول زیر به آن‌ها پرداخته شده است و رشد اقتصادی تمامی آن‌ها به شدت کاهش یافته است.

تنها رشد اقتصادی ژاپن تغییری نداشته و رشد اقتصادی کانادا به نسبت سایر کشور‌ها کمتر کاهش یافته است.

در این میان، بازار‌های نوظهور و کشور‌های در حال توسعه نیز از این وضعیت بی تاثیر نمانده اند، اما وضعیت بهتری دارند.

رشد اقتصادی چین از ۸.۱ درصد در سال ۲۰۲۱ به ۳.۲ درصد در سال ۲۰۲۲ کاهش یافته است؛ و پیش بینی می‌شود در سال آینده دوباره افزایشی شده و به ۴.۴ درصد برسد.

رشد اقتصادی هند نیز از ۸.۷ درصد در سال ۲۰۲۱ به ۶.۸ درصد در سال ۲۰۲۲ کاهش یافته است و در سال بعد هم رشد ۶.۱ درصدی برای آن پیش بینی شده است.

بر اساس این گزارش، رشد اقتصادی روسیه از ۴.۷ درصد در سال گذشته میلادی به منفی ۳.۴ درصد کاهش یافته است، اما در سال ۲۰۲۳ هرچند باز هم منفی است، اما وضعیت بهتری خواهد داشت و به منفی ۲.۳ درصد خواهد رسید.

در میان رشد اقتصادی عربستان به علت افزایش شدید قیمت بنزین از ۳.۲ درصد در سال ۲۰۲۱ به ۷.۶ درصد در سال ۲۰۲۲ افزایش خواهد یافت، اما در سال بعد دوباره به ۳.۷ درصد خواهد رسید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا