اخبار

افزایش میزان جذب سرمایه‌ گذاری خارجی به ۵ میلیارد دلار

علی فکری صبح چهارشنبه (۴ آبان) در همایش ملی فرصت‌ های سرمایه گذاری در اراک با اشاره به اینکه میزان جذب سرمایه گذاری خارجی از ۲.۴ میلیارد دلار به پنج میلیارد دلار در دولت سیزدهم رسیده است، عنوان کرد: جذب این حجم از سرمایه گذاری با تغییر رویکرد در دولت کنونی انجام شد که باید در سایر استان‌های کشور عملیاتی شود و این مسیر استمرار یابد. ایشان تاکید کرد: حاصل تلاش‌هایی که بر پایه چارچوب واقعیت‌های ملموس و با توجه به تجارب قبلی مد نظر قرار گرفته، اکنون تاثیرات خود را به خوبی نشان داده و نتایج قابل توجه آن در کشور به مرور مشخص خواهد شد.

معاون وزیر امور اقتصادی و دارایی اظهار داشت: یکی از اولویت‌های دولت سیزدهم، افزایش سطح و کیفیت زندگی در شهر‌های بزرگ و کوچک ایران و ارتقای خدمت رسانی به شهروندان است و به تبع آن سازمان سرمایه‌گذاری با تمام توان خود برای تسهیل حضور سرمایه گذاران خارجی در این عرصه تلاش می‌کند.

فکری ادامه داد: اگر چه اقدامات در خور توجهی صورت پذیرفته، اما به لحاظ وسعت اقتضائات و نیاز‌های این حوزه و محدودیت منابع مالی هنوز تا رسیدن به نقطه مطلوب و کاهش فاصله وضعیت کنونی کشورمان در ارائه خدمات شهری با استاندارد‌های جهانی راه طولانی را در پیش داریم و از سرمایه گذاران خارجی و شرکت‌های سرمایه‌گذار فعال در این حوزه دعوت می‌شود با مطالعه فرصت‌های سرمایه گذاری موجود و با توجه به مشاوره‌های در نظر گرفته شده و مزیت‌های موجود در کشور ما سرمایه‌گذاری کنند.

وی تصریح کرد: رشد اقتصادی چشمگیر، جمعیت بیش از ۸۰ میلیونی و برخورداری از بازاری بزرگ و با منابع متعدد و متنوع نیروی کار مناسب تحصیلکرده، تنوع اقلیمی و جغرافیای مجاورت با بازار چند صد میلیونی حوزه دریای خزر و کشور‌های همسایه، شبکه زیرساختی مساعد اهتمام به رشد و پویایی و تلاش برای ایجاد شبکه‌ها و خوشه‌های تولیدی و تجاری و قرار گرفتن در زنجیره تولید کالا و خدمات بین المللی از مزیت‌های کشور ایران برای سرمایه‌گذاران است که باید مورد توجه قرار گیرد.

رئیس کل سازمان سرمایه گذاری و کمک‌های اقتصادی و فنی ایران گفت: ایجاد ارتباطات عمیق‌تر و گسترده‌تر و ایجاد رونق در منطقه می‌تواند منجر به کاهش فقر و افزایش اشتغال و شکوفایی در منطقه شود و در این راستا نگاه بلند مدت کشور به همکاری و تاکید بر کیفیت و ثبات سرمایه‌گذاری‌ها یکی از شروط اساسی تحقق توسعه اقتصادی از طریق جذب سرمایه گذار خارجی است و بر همین اساس دولت سیزدهم بخش قابل توجهی از دیپلماسی اقتصادی فعال خود را بر توسعه و تقویت مبادلات اقتصادی با کشور‌های منطقه و کشور‌هایی که امکان توسعه روابط اقتصادی خارجی با آن‌ها امکان‌پذیر است قرار داده است.

فکری عنوان کرد: سازمان سرمایه‌گذاری با در نظر داشتن شرایط بین المللی و با نگاه بلند مدت، تمام تلاش خود را برای ایجاد زمینه و بستر‌های لازم جذب سرمایه گذاری با تمرکز بر تعامل اقتصادی هدفمند با کشور‌های هدف و شرکای راهبردی با رویکرد توجه به همکاری‌های اقتصادی بلند مدت پایدار، به کار گرفته است.

وی افزود: در این راستا ایجاد، تقویت و بهبود شرایط کسب و کار داخلی تدوین و اصلاح قوانین و مقررات، بهره گیری از ابزار‌ها در راستای توسعه دولت الکترونیک برای جذب سرمایه‌های خارجی، شناسایی و معرفی هدفمند فرصت‌های سرمایه گذاری، تسهیل ورود سرمایه گذاری با استفاده از توسعه ابزار‌ها و کانال‌های ورود سرمایه، تدوین و تصویب مشوق‌های هدفمند برای جذب و هدایت سرمایه به سمت اولویت‌های کشور در چارچوب فرآیند تکمیل زنجیره ارزش در سطح ملی و استانی، تشویق و حمایت قانونی برای جذب سرمایه‌های انسانی و مادی ایرانیان مقیم خارج از کشور، توسعه همکاری‌های اقتصادی و سرمایه‌گذاری با کشور‌های همسایه و منطقه مورد توجه ویژه قرار دارد.

معاون وزیر اقتصاد گفت: قانون تشویق و حمایت سرمایه گذاری خارجی جمهوری اسلامی ایران یکی از جامع‌ترین قوانین حمایت از سرمایه‌گذاری خارجی در سطح منطقه است و سرمایه گذاران خارجی در ایران از حقوق همانند اتباع داخلی برخوردار هستند که در این راستا حمایت از سرمایه‌ها و سرمایه‌گذاران همواره از اولویت‌های جمهوری اسلامی بوده است.
وی در بخشی از سخنان خود با اشاره به اهمیت استان مرکزی و شهر اراک در موضوع سرمایه گذاری خارجی، گفت: این شهر در شاهراه ارتباطی کشور قرار دارد و در کنار این مزیت، ظرفیت‌های بسیاری در خود جای داده است و می‌توان به واسطه این پتانسیل سرمایه گذاران داخلی و خارجی را به حضور در این شهر و سرمایه گذاری ترغیب کرد.

فکری افزود: سرمایه گذاران به طور قطع با سرمایه‌گذاری ضمن تضمین سود خود می‌توانند به توسعه شهر اراک کمک کنند. وی با اشاره به استقرار شرکت‌ها و بنگاه‌های اقتصادی بزرگ و مادرتخصصی در اراک، گفت: این واحد‌های تولیدی، اراک را به یک قطب صنعتی در کشور بدل کرده‌اند و باید از این ظرفیت بیش از پیش استفاده شود. همایش ملی فرصت‌های سرمایه‌گذاری اراک صبح امروز با حضور شماری از سفرای کشور‌های خارجی در اراک آغاز شده و فردا نیز ادامه دارد.


 

لینک کوتاه:   https://fesadsetiz.ir/jhe2

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا