اقتصاد بین الملل

جایگاه اقتصادی اتحادیه اوراسیا در جهان

به نقل از راشاتودی، بلوک تجارت آزاد به رهبری روسیه برای توسعه اقتصادی پایدار کشورهای عضو خود تلاش می کند.

ولادیمیر پوتین روز چهارشنبه اعلام کرد که نقش اتحادیه اقتصادی اوراسیا به رهبری روسیه در عرصه جهانی و همچنین کشورهای عضو آن با وجود فشارهای خارجی در حال افزایش است.

وی که در نشست عمومی دومین مجمع اقتصادی اوراسیا در مسکو سخنرانی کرد، گفت: با وجود بحران در مقیاس بزرگ در اقتصاد و تجارت جهانی، خطرات ژئوپلتیکی و عدم شفافیت در جهان، مجموع تولید ناخالص داخلی کشورهای اتحادیه اوراسیا در سال 2022 به میزان 1.6 درصد رشد داشته است.

تحقق نیافتن فروپاشی اقتصاد روسیه

 این نشست که با حضور مقامات و شرکت های تجاری ارمنستان، بلاروس، قزاقستان، و قرقیزستان انجام شد تا 26 می ادامه خواهد داشت.

وی گفت که پیش بینی ها از فروپاشی اقتصاد روسیه به دلیل تحریم های گسترده غرب تحقق نیافته است و برعکس ، حاکمیت این کشور به طور قابل توجهی افزایش یافته است.

وی افزود: بخش مالی جهان تغییرات قابل توجهی را متحمل شده است اما روسیه با این وضع با این مشکلات سازگار شده و آن را مدیریت کرده است.

ضربه زدن ایالت متحده به سیاست اقتصادی

رئیس جمهور روسیه گفت که روسیه و شرکای آن علاقه مند به همکاری بین المللی عادلانه، کارآمد و عملی هستند در حالی که کسانی که از جهان تک قطبی حمایت می کنند به اقتصاد جهانی آسیب می رسانند.

وی افزود: ایالت متحده با سیاست اقتصادی خود، تنها توسعه کشورش را خراب می کند زیرا به پای خود شلیک می کند.

پوتین همچنین به استانداردهای دوگانه در سیاست اوکراین اشاره کرد و استدلال کرد که با وجود اینکه کیف روسیه را متجاوز خوانده اما از محل ترانزیت انرژی روسیه سود کلانی را به جیب می زند.

موافقت‌نامه تجارت آزاد ایران و اتحادیه اقتصادی اورآسیا با حضور رئیس سازمان توسعه تجارت کشورمان و وزیر تجارت اوراسیا در دیماه سال 1401 امضا شد.

 

 

لینک کوتاه:          https://fesadsetiz.ir/o5v3

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا