اقتصاد بین الملل

راه اندازی مرکز تسویه سپرده بین‌المللی در خلیج فارس‌

به نقل از راشاتودی، آندری کوستین، مدیرعامل دومین بانک بزرگ روسیه امروز گفت، باید یک مرکز تسویه سپرده بین‌المللی در خلیج فارس ایجاد شود تا جایگزینی برای شرکت‌های مبادلات اوراق بهادار اتحادیه اروپا یعنی «یوروکلر» و «کلیر استریم» باشد.

«یوروکلر» بلژیک و «کلیر استریم» لوکزامبورگ، میلیاردها یورو دارایی بانک مرکزی روسیه که سال گذشته به علیه تحریم‌های غرب علیه مسکو بلوکه کرده بودند را نزد خود نگه داشته‌اند؛ بخش عمده‌ای از وجوه توقیف شده در نزد «یوروکلر» است؛ گفته می‌شود‌ سود مبالغ در سه ماهه نخست امسال، حدود 750 میلیون یورو بوده است.

آندری کوستین در کنگره مالی بانک مرکزی روسیه در سنت‌پترزبورگ گفت: ‌همه ما با مشکل «یوروکلر» و «کلیر استریم» مواجه بوده‌ایم. ما معتقدیم با توجه به تمرکز سرمایه در آن منطقه، یکی از کشورهای حاشیه خلیج فارس می‌تواند میزبان سپرده‌گذاری مالی جدید باشد.

تحریم‌های اعمال شده علیه روسیه

یوروکلر، معاملات اوراق بهادار را در مرکز مبادلات اروپایی تسویه می‌کند و به عنوان سپرده‌گذاری مرکزی اوراق بهادار برای موسسات مالی فعال در اروپا عمل می‌کند.

این شرکت معاملات خود با مرکز تسویه حساب‌های ملی روسیه (NSD) را متوقف کرد و حساب‌های NSD را در سیستم خود در‌ نیمه سال ۲۰۲۲ در راستای تحریم‌های اعمال شده علیه شرکت تسویه وجوه روسیه مسدود کرد.

این اقدام سبب شد تا روسیه به دارایی‌های خود در نزد «یوروکلیر» دسترسی نداشته باشد، برآورد زده شده که دارایی‌های روسیه در یوروکلیر 196.6 میلیارد یورو (211.1 میلیارد دلار) است که بیشتر آن به بانک مرکزی این کشور تعلق دارد.

مدیرعامل دومین بانک بزرگ روسیه همچنین خواستار جایگزینی برای سوئیفت یا سیستم پیام‌رسانی مالی بین‌المللی شد. دسترسی بانک‌های روسی در سال گذشته به سوئیفت قطع شد و این امر امکان انجام معاملات با موسسات مالی خارجی را برای آنها غیرممکن ساخت.

به گفته این بانکدار روسی، ابزارهای جدید برای جذب سرمایه نیز باید توسعه یابد.

زیرساخت‌های مالی جدید سرمایه‌گذاران

کوستین توضیح داد: «امروزه بیشتر اوراق قرضه به یورو است. همه زیرساخت‌های مالی در غرب ساخته شده است، ما پیشنهاد می‌کنیم ابزارهای جدیدی ایجاد کنیم که به نیازهای پول ملی و تنظیم بازار پاسخ دهد.»

وی افزود، زیرساخت‌های مالی جدید سرمایه‌گذاران و شرکت‌های غربی را جذب خواهد کرد.

پس از اعمال تحریم‌ها علیه روسیه، مسکو و شرکای تجاری این کشور در میان کشورهای در حال توسعه، تلاش برای کاهش استفاده از سیستم مالی غرب و جایگزینی دلار و یورو با ارزهای ملی برای تسویه حساب‌های تجاری را افزایش دادند.

این روند توسط اعضای بریکس، بلوک اقتصادی متحد برزیل، روسیه، هند، چین و آفریقای جنوبی و بسیاری از کشورهای دیگر که می‌خواهند به اتحادیه بپیوندند، حمایت می‌شود.

کمتر شدن سهم دلار از اقتصاد روسیه

از جمله ارزهایی که به جای دلار آمریکا استفاده شده است می‌توان به روبل روسیه، یوآن چین و درهم امارات اشاره کرد.

چندی پیش، ولادیمیر ایلیچی‌یف، معاون وزیر اقتصاد روسیه، گفت که سهم دلار و یورو از تراکنش‌های مالی روسیه از 90 درصد در سال 2022 به کمتر از 50 درصد تا پایان سال جاری خواهد رسید و این روند نزولی ادامه پیدا می‌کند.

وی در حاشیه مجمع اقتصادی سن پترزبورگ گفت که دلار و یورو به شکل تدریجی در حال از دست دادن سلطه بین المللی خود هستند زیرا سیاست تحریم‌های آمریکا بسیاری از کشورها در سراسر جهان را به سمت معامله با ارزهای ملی سوق داده است.

 

 

لینک کوتاه:              https://fesadsetiz.ir/0nsc

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا